Kolostrum je prvo mleko. Često ovčari kažu da bez kolostruma nema života. U ovoj priči ćemo objasniti, šta je kolostrum i zašto je on jako bitan, pogotovo za romanovsko jagnje. Pričaćemo i u kojim slučajevima treba dodati kolostrum i kakva su naša iskustva.
Kolostrum je prvo mleko ovce
Kolostrum je prvo mleko, već pripremljeno u vimenu ovce pre rođenja jagnjeta. Gušće je od običnog mleka i boja mu je žućkasta.
Pored toga, kolostrum je bogat antitelima, koje jagnjetu daju pasivni imunitet i masnoćama, koje daju jagnjetu energiju. Tako jagnje već u prvim satima života treba da izgradi svoj sistem za regulaciju temperature i izbegne hipotermiju (opadanje telesne temperature).
I dodatno, kolostrum čisti organizam novorođenog jagnjeta i pomaže da varenje počinje kako treba.
Jagnje dobija imunitet samo iz kolostruma
Imunitet sa majke na novorođeno jagnje se prenosi isključivo preko prvog mleka.
Ako imaš domaću rasu ovaca, koja jagnji većinom po jedno jagnje, nemaš puno brige. Jagnje će najverovatnije dobiti majčinog prvog mleka sasvim dovoljno. Međutim, ako gajiš romanovske ovce, onda je dobro obratiti pažnju da svako jagnje ostane sito nakon prvog obroka.
Da naglasimo, jagnje nema antitela na rođenju – on dobije sve od majke sa kolostrumom.
Kolostrum treba dobiti u prvim satima nakon rođenja
Najbolje je ako novorođeno jagnje uspe da stigne do majčine sise što pre, u roku od prvih 2-4 sata života.
Priroda je stvari regulisala tako, da kod tek rođenih jagnjadi sposobnost za usvajanjem antitela veoma brzo slabi. A već posle 24 sata se može reći da je kasno za davanje kolostruma. Sa tim u vezi, glavni posao ovčara po jagnjenju, jeste da se uveri jesu li jagnjad na vreme dobila prvi obrok!
Poznajemo neke iskusnije kolege, koji muzu svaku ovcu i daju po 50 ml prvog mleka svakom jagnjetu odmah nakon rođenja. Mi ipak obično posmatramo situaciju i pustimo ovcu da čuva jagnjad u miru, a reagujemo ako ima sumnje da jagnje nije sito.
Novorođenom jagnjetu treba energije
Pad telesne temperature ispod normale, ili hipotermija, najčešći je uzrok uginuća jagnjadi. Tako da, kada odmah po rođenju jagnje unese dovoljno prvog mleka, tada je i rizik od hipotermije najmanji.
U prvim časovima po rođenju ono troši sopstvene zalihe energije, koje mu služe za održavanje telesne temperature u prvim satima života. Nakon toga, sve zavisi od prvog mleka.
Hipotermija ja opasna naročito zimi, kad temperatura u štali može da pada i ispod nule.
Plodnost kao izazov
Romanovska ovca je jako plodna rasa, ali baš zbog toga to može biti i otežavajuća okolnost. Naime, jagnjad iz većih legala imaju dodatnih izazova u prvim satima života. To je zato što se rađaju sa manjom telesnom temperaturom, kao i manjim zalihama masnoća od jagnjadi iz manjih legala.
Kod romanovske rase ovaca, prednost u prvim satima po rođenju jedino može biti što su izuzetno vitalna. Zato, ako je jagnjenje teklo normalno, jagnjad su na nogama već 10-15 minuta po rođenju i traže hranu od majke.
Šta ako ovca nema kolostruma?
Najbolji kolostrum je majčin kolostrum. On je bogat antitelima protiv svih oboljenja iz svog okruženja sa kojima je njegova majka bila u kontaktu. Ako je majka redovno vakcinisana, onda je i ta dodatna zaštita sadržana u prvom mleku. Zbog toga je uvek najbolje da jagnje sisa prvo mleko baš od svoje majke.
Tako da, ako se desi da ovca ne prihvata jagnjad i da im ne da da sisaju, onda kolostrum treba izmusti od ovce i nahraniti jagnjad pomoću flašice.
Tek ako majka nema nimalo mleka, a najčešće se ovo može desiti zbog upale vimena, jagnjetu se može dati mleko od druge ovce koja se ojagnjila u poslednjih 24 sata, ako takva postoji.
Ako ne raspolažemo ovčijim kolostrumom, bez brige, iz zamrzivača uvek možemo odlediti 150-200 ml kravljeg kolostruma (spreman ovčar uvek održava dobre odnose sa susedima, koji ga snabdevaju kravljim kolostrumom kada im se tele krave!!!).
Koliko jagnjetu treba kolostruma?
Preporučena dnevna potreba iznosi 15 procenata od težine jagnjeta, što bi za jagnje od 3 kilograma bilo 450 grama za prvih 24 sata.
Imati na umu da se odleđavanje vrši laganim zagrevanjem (najbolje ubaciti flašicu u toplu vodu). Takođe, treba paziti da se odleđeno mleko ne sme pregrejati preko +45 stepeni (sasvim je dovoljno da bude mlako na dodir).
Koziji ili kravlji kolostrum kao zamena
Kravlji kolostrum se sasvim dobro pokazao u zameni za ovčiji i jagnjad uz pomoć njega veoma često uspevaju da prežive i lepo napreduju.
Međutim, kod određenog procenta krava kolostrum je takav da može izazvati anemiju kod jagnjadi. Kao preventiva da do toga ne dođe, kravlji kolostrum ne treba davati jaganjcima duže od 24 sata i po mogućnosti može se razblažiti sa ovčijim mlekom u razmeri 1:1 – 1:3, ako ga imate na raspolaganju.
Pored kravljeg kolostruma, i koziji kolostrum odgovara. Čak je još i bolji, jer kozije mleko – kao i ovčije – je masnije od kravljeg.
Nedostatak kolostruma utiče na razvoj dugoročno
Za romanovsko jagnje je kolostrum kao vakcina protiv mnogobrojnih bakterija i virusa koji postoje u njegovom svetu.
Dakle, nedostatak zaštite može da omogućava različite probleme, čak i dugo nakon rođenja. Jagnje može da preživi, ali može da ostane bolešljivo ceo život.
Ovca zna da vodi računa o jagnjetu
Uspešna priča je najbolja priča. Njih, hvala Bogu, imamo većinu svih jagnjenja u našoj štali.
Obično jagnjenje ide prirodno bez pomoći. Na primer, ovca ojagnji jedno jagnje, liže ga od njuške do repa. Zatim jagnje krene da ustane, a u međuvremenu ovca ojagnji još drugo, pa možda još treće, četvrto…
Recimo, tako se ojagnjila naša romanovska ovca Ida jesenas i video o njoj možete gledati ovde.
Bitno je da je jagnje suvo, zatim sito
Kao što vidite na video snimku, majka ovca vodi računa da prva beba bude odlizana i već na nogama pre nego ona ojagnji sledeće. Potom ona kreće da liže drugo jagnje, što je jako pametno, jer u štali je bila temperatura -7 stepeni i najbitnije je da jagnje ne ostane mokro.
Novorođeni jaganci bleje i traže sisu, a majka ih polako usmerava do dojke. Čobanica je tu da pregleda, da sve ide kako treba (a pošto ide, ona ima vremena i da snima).
Za svaki slučaj smo trljali jagnjad još sa suvom peškirom, pa gledali da oba jagnjeta sisaju dovoljno onog prvog dragocenog mleka.
Kad treba dati kolostrum iz flašice?
Međutim, iako su uspešne priče najlepše, često su ipak neuspeh i greška najbolji učitelji. Zato želimo da podelimo sa vama i iskustva, od kojih smo mi učili.
Ukratko, najčešči slučaji kad jagnjetu treba dodavati kolostrum jesu ako ovca – majka:
- ima upalu vimena (ili drugu bolest)
- odbija jagnje (recimo ako jagnje odluta nakon rođenja)
- ugine na porođaju ili odmah posle
Ove situacije mogu da se dese sa svim rasama, ali romanovska rasa ima još dodatni izazov zbog plodnosti.
Najgora varijanta: majka umre
Najgoru lekciju smo naučili na samom početku naše farme. Ponuda sa romanovskim ovcama nije bila tako dobra kao što je sad, i kupili smo šta smo našli (kako početi pametno sa romanovskim ovcama možeš čitati ovde).
Dakle, Leenina majka je bila jedna od prvih naših romanovskih ovaca, došla kod nas pre sedam godina visoko sjagnjena, veoma stara i slabo uhranjena.
Ojagnjila je trojke i uginula brzo nakon porođaja, iz neponatog razloga. Mi smo bili totalni početnici i nismo razumeli koliko je kolostrum neophodan za život jagnjeta baš na početku.
Od sirotih trojki je na kraju preživela samo Leena, mezimica. Postala je žilava i pametna ovca, ali bila je više puta na ivici života.
Veće leglo, veće i šanse da zatreba pomoć
Sa vremenom i iskustvom imamo sve manje rizičnih slučajeva, ali kao što smo rekli, sa romanovskim ovcama je sve moguče. Uostalom, i okolnosti i vreme utiču na sve.
Proletos nam je ovca Persida ojagnjila četvorke. Taman na isti dan sa proglašenjem vanrednog stanja u Srbiji.
Da se razumemo, Persida je dobra i iskusna majka, ali je verovatno ovog puta osetila da je četiri mališana previše. Jednu devojčicu nije baš najbolje prihvatila.
To se videlo tako, da je dala prednost drugim jagancima da sisaju, dok je njoj okretala leđa.
U dosta slučajeva ranije, ovce su same uspevale da odgaje svoja velika lega, ali ponekad ispadne baš ovako.
Dali smo kolostrum iz zamrzivača
Kad smo primetili šta se dešava, muzli smo Persidu i dali maloj devojčiči mleko iz flašice. Zatim smo odledili i kravlji kolostrum iz zamrzivača i dodali njega. Ostavili smo tu malu Ilonu da bude sa majkom i bratom i sestrama i hranili je flašicom redovno.
Gusti kolostrum može biti teško musti
Da spomenemo i ovo: musti kolostrum nije uvek sasvim jednostavno. Da ne pričamo o tome da ovca možda ne sarađuje. Naime, kolostrum može biti toliko gust, kao lepak, da ono malo šta uspeš da muzeš, ne može kasnije da izađe iz flašice.
Tada je bolje da usmeriš jagnje direktno do sise. Bolje da ono dobije te dragocene kapljice makar nekoliko, nego da se zaglave na zidovima flašice.
Kasnije se mleko prirodno razredi, pa možeš pokušati musti ponovo.
Korona je odlutala od majke
Kad se ovca Persida ojagnjila, bili smo prisutni i odmah je ogradili u svoj boks. Međutim, Dara se ojagnjila kad nismo bili tu, sa rezultatom da je jedno jagnje odlutalo od majke.
Obično dežuramo na farmi dan i noć, ali sticajem pandemiskih okolnosti, tada nismo. Kad smo ujutru stigli na farmu, majka Dara ga više nije prihvatila.
Tokom svoje avanture jagnje je verovatno izgubilo svoj originalni miris i majka ga nije prepoznala. Ova devojčica je imala beli krug na glavi, kao kruna, pa je dobila ime Korona.
I ona je dobila svoju dozu kolostruma iz flašice, ali već je bilo pomalo kasno.
Kolostrum treba odlediti pažljivo
Mi uvek imamo u zamrzivaču za svaki slučaj kravljeg kolostruma, kojeg dobijemo od komšinice kad joj se oteli krava.
Kravlji kolostrum sipamo u male plastične kese od po 100ml i zaledimo ih istog dana. Male količine je lakše odlediti. U zamrzivaču mogu da stoje do šest meseci. Odleđivanje treba obaviti polako u mlakoj vodi, jer neophodna antitela ne mogu da prežive temperaturu iznad +45 celsiusa.
Kvalitet kolostruma zavisi od ishrane
Za kraj, treba znati da kvalitet i količina kolostruma u mnogome zavise od toga kako su ovce hranjene za vreme bremenitosti, a pogotovo u poslednjim nedeljama pred jagnjenje. Više o ishrani ovaca za vreme bremenitosti možete čitati ovde.
Nadamo se da je Vam ova priča bila za pomoć. Ostavite komentar, ako vas još nešto interesuje ili imate iskustva, koja želite podeliti sa nama!
Književni izvori, koji smo koristili, kad smo napisali ovu priču:
Storey´s Guide to Raising Sheep. Paula Simmons & Carol Ekarius. 2009.
Practical Lambing – A Guide to Veterinary Care at Lambing. Andrew Eales & John Small. 1986.